Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım denince akla ilk gelen çizimler, renkler,tekstil tasarımı olarak düşünebilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde yeni tanıştığım kişiyle konuşurken sizin mesleğiniz nedir. Diye sordu bende web tasarımcıyım dedim. Tasarım ismi geçtiği için ve birde internet ile iletişimi olmayan kişiler. Sizi tekstil tasarımcısı veya iç mimar olarak düşünebilirler sakın şaşırmayın. Dünyaca gelişmiş olan arkadaşlık ve sosyal sitesinden yola çıkarak Facebook Sitesi ile web tasarımın ne demek olduğunu anlattım.

Oysaki web sitesi sadece bunlardan ibaret değildir. Tasarım sadece görünen kısımdır. Her ne kadar artık işin içine javasciprt vs. girmiş ve kodlar da hareketli tasarımların oluşmasında rol oynamaya başlamış. Olsalar da yine de arka planda hiç de yabana atılmayacak derecede önemli bir mecra vardır ki bu da kodlamadır.

Bir Web arayüzü yapılırken farklı programlar kullanabilirsiniz. Paint’ten tutunda Photoshop, Fireworks gibi programlara kadar. Bir çok tasarımcı ps kullanmakta. Aslında web tasarımcı kullanması gerek program Fireworkstür. İlk olarak fireworks öğrenmiştim. Tabiki istediğiniz programı kullanmakta özgürsünüz. İhtiyaca göre kullandıgınız program değişebilir. Fakat Firworks’ün ortaya çıkma amacı internet siteleri ve görselleri oluşturmak olduğu için çizim yaparken size çok daha fazla kolaylık sağlamaktadır. Bu kolaylıkları programı kullanmaya başladıktan sonra ve program ile ilgili eğitim yazılarını okudugunuzda zaten kolaylığı sizde görmüş olcaksınız.

Web sitesi hazırlanırken 2 farklı uygulama, statik web sitesi ve dinamik web sitesi ile yapılmaktadır.

izmir web ajans, izmir web tasarim firmalari, web tasarım izmir fiyatları, izmir web tasarım kursu, izmir karşıyaka web tasarım, web tasarim nedir, web tasarım nasıl yapılır, izmir web tasarım iş ilanları, izmir web tasarım,

izmir web ajans, izmir web tasarim firmalari, web tasarım izmir fiyatları. İzmir web tasarım kursu, izmir karşıyaka web tasarım, web tasarim nedir, web tasarım nasıl yapılır, iş ilanları, web tasarım nedir,

Statik web sitesi
Web siteniz var güncel tutmuyorsunuz yada ilgilenemiyorsunuz. Web sitenizin 3, 6 ay veya hiç bakılmıyor ise bu siteler statik tipte hazırlanması daha avanatajlı olabiliyor. Çünküsite için yönetim paneli hazırlama ihtiyacı ortadan kalkıyor. Bu da size maliyette azalma olarak geri döner. Ancak statik web sitelerinin güncellenmesi, dinamik web sitelerinden çok daha zordur. Ve bir noktadan sonra keşke yönetim paneli olan bir site yaptırsaydım demek durumunda kalabilirsiniz. Tabi bu sitenin içeriğine ve güncellenecek alanlara bağlı olarak değişkenlik gösterir.Bu web sitesi basit HTML Kodları ile hazırlanabilir. Ayrıca bir kodlama dili bilmeye gerek yoktur.

Dinamik Web Sitesi

Yukarıda bahsettiğimiz yapının tam tersi, yani yönetim paneli olan güncellenebilir bir web sitesi. Bu tür birweb sitesi hazırlayabilmek için bir kodlama dili bilmek gerekir. Bu .php, .asp, .aspx, .jsp gibi farklı diller olabilir. Ve tabiki bu sitenin çalışabilmesi için kiralanan sunucunun sitenin kodlandığı dili destekleyen bir yapıda olması gerekir.